A tavasz hírnökei

A tavasz hírnökei

471 403 Kert szívvel, lélekkel

Mindenki türelmetlenül várja a tavaszi nap simogatását…

Az itt-ott megmutatkozó ragyogás eszünkbe juttatja az illatos jácintot, a csodásan sárga nárcistz és a bohókásan színes primulát…
persze a kedves krókuszok és kecses hóvirágok is mosolyt csalnak az arcunkra…
A néphagyomány szerint szeptember és október között célszerű a hagymákat szép ágyásokba ültetni 20-25 cm mélyen kb. 10 cm távolságra.

Ha nem tetted meg tavaly ősszel, most, hogy lassan márciust írunk, célszerű az előre hajtatott szépségeket beszerezni.

Arra figyeljünk, hogy ha lenyíltak a kedvesek NE VÁGJUK VISSZA A VIRÁG ÉS ZÖLD RÉSZEKET…
Hagyjuk szépen visszaszáradni, hiszen ez biztosítja a tápanyagot a hagymának. A szobában tartott hagymásokat a meleg levegő ellenére sem szabad túlöntözni, hiszen gumós növények és raktározzák a vizet. Célszerű virágos ablakhoz közeli helyen tartani és forgatni.
A primula a lakásban is szépen elvan, amennyiben figyelünk a következőkre:
– Rendszeresen öntözzük langyos, lágy vízzel, hogy elkerüljük a levelek foltosodását.
– Helyezzünk kavicsokat a cserép vízgyűjtő tálkájába, hogy felfogjuk a vizet, a cserép a kavicsokon legyen, ne a vízben.

– A növény levelei és törzse a föld felszíne fölött legyen, hogy elkerüljük a törzs rothadását.
– Mindig távolítsuk el a halott leveleket.

A primulákat és a hagymásokat a balkonkertek ékkövekként is alkalmazhatjuk a kedves árvácskákkal és a télen is szép calunnákkal vagy díszkáposztákkal.

Amikor kisüt a nap kenjük le favédő szerrel a kerítéseket, pergolákat, a kúszónövények támasztékait. Kihajtás után már sokkal nehezebb ezt elvégezni, szedegessük le a száraz ránövéseket a pergoláról vagy futtatókaróról.

Készüljünk fel a kártevők okozta betegségek megelőzésére. Nagymamám módszerét használva fehér oltott mésszel kenem be a törzs 2/3 részét, majd a gyümölcs és díszfák körül 1-1,5 m részen szarvasmarhatrágyával meszet ások be. Fontos, hogy ezt még februárban végezzük el, amennyiben nem fagyos a talaj.  A fák tisztogatása ilyenkor egyben praktikus. A leszedett fertőzött ágrészeket  lehetőség szerint égessük el.

A virágos cserjék ritkításakor levágott szép, hosszú ágakat szeretem bevinni és hagyni, hogy szépen kipattanjon.

Folytassuk a madarak etetését. Az etetésük mellett az itatásukról is gondoskodjunk. Ha enyhül az idő, tegyünk ki nekik egy lapos, 2-3 cm. magas tálkát, (egy nagyobb cserépalátét is megfelelő) töltsük fel vízzel, és hagyjuk, hogy fürödjenek, tisztálkodhassanak benne.

Ritkítsuk meg a díszcserjéket, fiatalítsuk meg a ciprus és örökzöld sövényeinket.

Ha a talaj fagymentes, ültethetjük a fás szárú növényeket és rózsákat. Nagyobb fákat, cserjéket is áttelepíthetünk megfelelő méretű földlabdával .A vadrózsákat fagymentes időben már februárban metszhetjük. A vadrózsánál ez gyakorlatilag csak ritkítás kell, hogy legyen.

A meggy igen közkedvelt gyümölcs, ezért még a kisebb háztáji kertekben is érdemes számára helyet szorítani. Nagy előnye, hogy kis növésű alanyon is termeszthető, ezért törpefát is lehet belőle nevelni.